Osteoartrit Risk Faktörleri ve Osteoartirit Tedavisi

Risk Faktörleri

artrit

Osteoartrit En Çok Kimlerde Görülür?

Osteoartrit özellikle 60 yaş üzeri olanlar
Aşırı kilosu bulunanlar
Eklem hastalığı geçirenler
Eklemin etkilendiği yaralanmalara maruz kalanlar
Ekleme yönelik cerrahi müdahale yapılanlar
Doğumsal eklem hastalıkları olanlar
Mesleki olarak eklemlerini aşırı ve uzun süre zorlayanlarda osteoartrit (eklem kireçlenmesi) riski daha fazladır.

Osteoartrit Kadınlarda Daha Sık Görülüyor!

Özellikle diz ve eller olmak üzere, eklemlerde meydana gelen osteoartrit kadınlarda daha yaygın ve şiddetlidir. Kadınlar özellikle menopozdan sonra daha fazla risk taşırlar. Hormonların kıkırdak doku üzerine olumlu etki yaptığına dair çalışmalar vardır.

İklim Koşulları ve Kireçlenme

Ağrılı eklemler genellikle hava koşullarına karşı hassastır. Isı azalmalarının ağrı eşiğini azalttığı ve ağrılı uyaranların daha fazla hissedildiği düşünülmektedir. Yağmurdan önce olduğu gibi, atmosfer basıncının düşmesi, hastaların ağrılarının şiddetinin artmasına neden olabilir. Bu da, osteoartritli kişilerin yağmuru nasıl tahmin ettiğini ve eklem ağrılarının neden nem ile bağlantılı olduğunu açıklamaktadır. İklim değişiklikleri hastalığın sürecini değiştirmez. İklim, ağrı şiddetini geçici olarak etkileyebilir. Osteoartrit, dünyanın her yerinde ve tüm iklimlerde görülür.

Risk İçeren Yaş Grubu

Osteoartrit orta-ileri yaşların hastalığıdır. Kırk yaşından önce görülmesi çok nadirdir. Yaş ilerledikçe hastalık görülme sıklığı artar. Bu artışın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yaşla birlikte kas gücünün azalması, kilo artışı, vücudun kendini tamir yeteneğinin azalması etken olabilir. Yetmiş yaşındaki insanların yaklaşık dörtte üçünde şikayetleri olmasa da röntgen incelemelerinde osteoartrit bulguları vardır.