Sağlıklı Yaşam Önerileri - Kireçlenme Tedavisi - Medical Park

Sağlıklı Yaşam Önerileri

kireçlenme tedavisi

Unutmayın! Osteoartrit (Eklem kireçlenmesi) tedavi edilmezse günlük aktiviteleri kısıtlar, ağrılı ve sıkıntılı bir yaşama sebep olur. İleri vakalarda hasta yatağa bağımlı ve bakıma muhtaç bir hale gelebilir.

Mesleki nedenlerle ya da yaşam tarzına bağlı olarak belirli eklemlerin aşırı kullanılması osteoartrit riskini artırmaktadır. Günümüzde genç nüfusun daha aktif olmasına bağlı olarak ikincil osteoartrit (bir nedene bağlı gelişen) sıklığı artmaktadır. Bazı ailelerde çok daha sık olarak ve daha erken yaşlarda osteoartrit geliştiği bilinmektedir. Özellikle el parmak eklemlerinde şişliklere neden olan ve “nodüllü osteoartrit” diye bilinen türünde kalıtımın katkısı çok belirgindir. Diz ve kalça osteoartritinde kalıtımın rolü çok azdır.

Nasıl Bir Spor Yararlıdır?

Düşük yoğunluklu egzersiz, yürüyüş, yüzme ve bisiklet uygun olan spor aktiviteleridir. Ağırlık kullanılarak yapılan sporlar, uzun mesafe koşuları sakıncalıdır.

Kireçlenmeye karşı baston kullanmak eklemin daha fazla hasar görmesini önler. Fizik tedavi ağrının ve kas spazmlarının azalmasını ve eklem hareket açıklığının korun­masını sağlar. Osteoartrit tedavisinde düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Ağızdan kullanılan ilaçlar ve fizik tedavi yeterince faydalı olmazsa, ağrıyı kesmek için dize iğne (lokal anestezik) yapılabilir.

Eğer yapabilirseniz, her gün kısa mesafe yürüyün. Yürürken rahat ve ayağınızı doğru bir şekilde destekleyen ayakkabılar giyin. Yürüyemiyorsanız otururken ya da suda egzersiz yapın. Ilık su egzersiz yaparken vücut ağırlığınıza destek olacak ve eklem hareketlerinizi kolaylaştıracaktır. Yoğun aktivitelerden önce ısınma egzersizleri yaparak eklemlerinizi koruyun. Dizlik kullanarak diz çökme esnasında diz eklemlerinizi koruyabilirsiniz.

Nasıl Bir Beslenme İzlenmelidir?

Birçok çalışma bazı diyet veya besin takviyelerinin osteoartrite iyi geldiğini iddia etmektedir; ancak şu anda bu iddialar tam olarak kanıtlanmış değildir. Ancak, glukozamin takviyesinin osteoartritin iyileşmesine katkıda bulunduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Sağlıklı, yağ oranı düşük bir diyetle beslenerek vücut sağlığınızı koruyun. Kilo vermeye çalışın.