Kireçlenme Türleri - Kireçlenme Tedavisi - Medical Park

Kireçlenme Türleri

Bazı insanlar osteoartrit ile romatoid artriti karıştırır. Bu iki hastalık aslında oldukça farklıdır. Bazı insanlarda iki hastalık ikisi birden aynı hastada olabilir.

Osteoartrit:

Genellikle 40 yaşından sonra başlar.
Genellikle uzun yıllar boyunda yavaşça gelişir.
Birkaç eklemi etkiler ve vücudun her iki tarafında oluşabilir.
Eklem kızarıklığı, sıcaklığı ve şişmesi genellikle azdır (minimaldir). Sabah tutukluğu, katılığı yaygındır fakat genellikle kısadır ve yarım saati geçmez.
Genel hastalık hissine, halsizliğe, yorgunluğa neden olmaz.

Romatoid Artrit:

Romatoid Artrit ise genellikle 25 ve 50 yaşları arasında başlar. Aniden, haftalar ya da aylar içinde gelişir. kireçlenme türleri Genellikle birkaç eklemi, öncelikle vücudun her iki tarafındaki el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemleri, el ve ayak bileklerini, dirsek, diz ve omuz eklemlerini etkiler. Eklemler kızarıklığa, sıcaklığa, şişliğe ve sabahları uzun süren tutulmaya (en az 1 saat) neden olur. Kilo kaybı ve ateş ile beraber genel hastalık ve yorgunluk hissine sık sık neden olur.

El Parmaklarında Osteartrit (Nodüler El Artrozu)

El parmak eklemlerindeki kıkırdak hasarı ağrıya, şişliğe ve bu eklemlerde kemiksi çıkıntılara sebep olabilir. Sıklıkla el eklemlerini çok sık kullanan (el işi yapma, örgü örme gibi) kişilerde ve ailesinde benzer hastalık olan kişilerde görülür.Bu çıkıntılar el parmaklarının uç eklemlerinde ve ortasındaki eklemlerde oluşabilir. Bu kemiksi çıkıntılar şişlikler sıklıkla kadınlarda görülür. Bazen 40 yaşında bile oluşur. Böyle kemiksi çıkıntıları olan hastaların genellikle annelerinde de benzer hastalık öyküsü vardır. Bu çıkıntılar ilk önce bir ya da birkaç parmakta ve sonra da diğer parmaklarda gelişebilir. Hasta eklemde kızarıklık, şişlik, sertlik ve ağrı oluşur. Fakat ciddi sakatlık oluşmaz. Bazı insanlar el parmak eklemleri hastalandığında herhangi bir ağrı, kızarıklık ya da sertlik dahi fark etmezler.

Omurgada Osteoartrit (Spinal Artroz)

Belkemiği disklerinin kronik bozulması ve kemiklerin çok büyümesi bunun sonucunda boyunda ve sırtta tutulmaya ve ağrıya sebep olabilir. Ağrı sıklıkla çok yorulmayla, ayakta durmayla artar. Hastalar genellikle sabah daha rahat uyanırlar. Sabah sırtınızda, belinizde, boynunuzda sertlik, katılık, tutukluk olabilir fakat genellikle bu 30 dakika içinde kendiliğinden düzelir. Ağrılar gün içinde yoruldukça belirginleşir. Gece yatağa ilk yattığınızda boynunuzda, belinizde sanki birbirinden ayrılıyormuş gibi ağrılarınız olabilir. Fakat bu ağrılar dinlendikçe hafifler ve kaybolur. Boyunda, omuzda, kolda, sırt altında ya da bacaklarınızda ağrı hissedebilirseniz. Bu ağrı kollarınızda ya da bacaklarınızda zayıflık ve hissizlik hissi oluşturabilir.

Dizlerde Osteoartrit (Gonartroz)

Bu kireçlenme türünde ayağınızı hareket ettirdiğinizde diz eklemi bölgesindeki hassasiyeti ve ağrıyı hissedebilirsiniz. kireçlenme türleri Hareket ettiğinizde eklemlerinizde sürtünme veya çekme hissini duyabilirsiniz. Merdivenlerden inip çıkmak veya bir sandalyeden kalkmak ağrı verici olabilir. Ağrı ayağa ilk kalktığınızda daha hafifken yürüdükçe artış gösterip yürümenizi engelleyecek şekilde olabilir. Ağrı ve hareketsizlik nedeniyle diz çevresindeki kaslarda zayıflama ve erime olabilir.

Kalçada Osteoartrit (Coxartroz)

Kalçalarınız osteoartritten etkilendiyse, kalçanızın dış bölümünde ya da uyluk iç bölgesinde, kasığınızda ağrıyı hissedebilirsiniz. Bazı insanlar dizlerinde veya baldır boyunca bahsi geçen ağrıyı hisseder. Ağrı siz yürürken topallamanıza sebep olabilir. Rahat bağdaş kurmak, tuvalete oturmak, eğilip doğrulmak sizi çok zorlayabilir. Hareket ettirdikçe kalçalarınızdan anormal sesler duyup sürtünme hissi duyabilirsiniz.

Ayakta Osteoartrit

Osteartrit ayaklarınızı etkilerse, ayak başparmağınızın başladığı yerdeki büyük eklemde ağrı ve hassasiyet hissedebilirsiniz. Sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek bu ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Uzun süre ayakta kalmak, çok yürümek ağrınızı arttırabilir. Bu hastalık sonucu ayağınızda kemiksi çıkıntılar ve şekil bozuklukları oluşabilir.