Kireçlenme Tedavisi - Kireçlenme Tedavisi - Medical Park

Kireçlenme Tedavisi

kireçlenme tedavisi

Eklem kireçlenmesi yaşamı tehdit etmeyen ancak yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Ağrıyı azaltmak ve daha rahat hareket etmek için yapılabilecek pek çok şey vardır. Öncelikle hastanın osteoartrit hakkında bilgi sahibi olması gereklidir, bu tedavi sürecini kolaylaştırır. Osteoartritin tedavisi günlük yaşamda eklemi korumaya yönelik değişiklikler yapmakla başlar. Egzersiz, kilo verme, sıcak veya soğuk uygulamalar, ağızdan veya bölgesel olarak uygulanan ilaçlar ve çeşitli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon-FTR uygulamaları gibi çeşitli yolları vardır. Bu tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda eklem içine yapılacak olan injeksiyonlar veya çeşitli cerrahi yöntemler ile ağrıdan kurtulma mümkün olmaktadır.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) tedavi edilmezse günlük aktiviteleri kısıtlar, ağrılı ve sıkıntılı bir yaşama sebep olur. İleri vakalarda hasta yatağa bağımlı ve bakıma muhtaç bir hale gelebilir.

Kireçlenmede Tedavisi ve Temel Yöntemler

Vücut ağırlığının ideal kiloya inmesi, düzenli egzersizlerle ekleme binen yükün azaltılması ve kas gücünün artırılması, günlük aktivitelerin düzenlenmesi, doğru ayakkabı tercihi, baston kullanımı.

İlaç tedavisi: Ağızdan kullanılan ilaçlar (ağrı kesiciler, kıkırdak dokuyu besleyen glukozamin ve kondroitinler), lokal uygulanan jel ve kremler

Eklem içi enjeksiyonlar: Hyaluronik asit, nadiren Kortizon

Fizik tedavi yöntemleri: Sıcak-soğuk uygulamalar, hidroterapi, masaj, elektroterapi, tens, traksiyon

Cerrahi yöntemler: Eklem yenileme ameliyatları (protez), düzeltici kemik ameliyatları (osteotomiler), artroskopik (kapalı) yöntemle yapılan ameliyatlar ve eklemi dondurma ameliyatı.

Masaj ve Kaplıca Desteği Geçerli mi?

Su içerisinde eklemlere binen yük azaldığından; yüzme, egzersiz açısından en uygun yöntemlerden biridir. Doğru yapılan masaj ve ılık su; eklem çevresi, kas ve bağları gevşetir ve daha rahat egzersiz yapılmasını sağlar. Özellikle eklem bölgesinde ısı artışı olduğu dönemlerde aşırı sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır; bu dönemlerde lokal soğuk tatbiki daha doğru bir yöntemdir.